SORULAR VE CEVAPLAR

1Farklı markalar altında faaliyet gösteren dağıtım firmalarının akaryakıt ürünleri arasın

Türkiye'de satılan bütün akaryakıt ürünlerinin T.S.E nezdinde standardı bulunmaktadır ve bu standart altında ürün satmak kanunen yasaktır. Bu sebepten ötürü Türkiye'de faaliyet gösteren bütün dağıtım firmalarının sattığı akaryakıt ürünlerinin standartı aynıdır.

2Aracımın garantisi ile yakıt aldığım firmanın araç garantime etkisi var mıdır?

Araç garantisi ile yakıt garantisi birbirinden bağımsızdır. Yakıt garantisi için satın alınan akaryakıt ürününün yazarkasa fişinin ve ödeme makbuzunun saklanması yeterli olacaktır.

3İndirimli ürün satan istasyonlarınızdan güvenle yakıt alabilir miyim?

İstasyonlarımız online olarak elektronik ortamda şirketimiz tarafımızdan, kalite kontrol ekiplerimiz tarafından ve E.P.D.K. (Enerji Piyasası Denetleme Kurumu) tarafından, 24 saat kesintisiz denetlenmektedir.

4Akaryakıt alırken nelere dikkat etmeliyim?

Tercih ettiğiniz istasyonda; otomasyon sisteminin, yazarkasanın ve kurumsal kimliğin olmasına dikkat ederek alışveriş yapınız. Aracınıza yakıt ikmali yapılırken dolum yerinden ayrılmayın ve ikmal sonrasında yazarkasa fişini alarak ödeme yapınız. Fişinizde ki tutar ile pompada ki satılan ürün miktarını karşılaştırınız.

5Aracıma yanlış akaryakıt ürünü doldurulursa ne yapmalıyım?

Yanlış dolumu engellemek için alacağınız ürün çeşidini pompa satış görevlisine mutlaka belirtiniz. Yanlış dolum yapılması halinde ise araç çalıştırılmadan güvenli bir alana çekilmeli ve araç servisine haber verilmelidir. İstasyon kaynaklı yanlış dolum hasarları istasyonun sigortası tarafından karşılanmaktadır.

6Aracımın kullanım kılavuzunda yer alan ortalama yakıt tüketim değeri ile mevcut ortalama tük

Araç kullanım kılavuzunda yer alan yakıt tüketim değerleri; trafiksiz ortamda, düz yolda 90 km sabit hızla, doğru lastik seçimi ve hava basıncıyla, uygun şartlar oluşturularak elde edilmektedir. Bu yakıt tüketim değeri ile trafikte ki tüketim değerlerinin birbiriyle örtüşmemesi normaldir. Trafikteki ortalama tüketim değeri daima yüksek olur.

7Aracımın yakıt tüketimini nasıl azaltabilirim?

* Aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırınız.
* Yakıtınızı mümkün olduğunca aynı istasyondan almaya özen gösteriniz.
* Lastik havaları yakıt tüketimini %3 oranında olumsuz etkileyebilmektedir. Aracınızın lastik hava basınçlarını düzenli olarak kontrol edin.
* Ani hızlanma ve gereksiz yere fren kullanımı yapmayınız.
* Aracınızı uygun motor devrinde kullanınız.

8Akaryakıtın rengi ile kalitesi arasında ilişki var mıdır?

Türkiye'de yerli rafineriler dışında ithal edilerek de satılan yakıtlar bulunması sebebiyle aynı ürünler arasında farklı renk tonları bulunmaktadır. Renk ve koku kalite kriteri değildir.

9İstasyonlarda Eurodiesel isimli ürün bulamamaktayım, bunun sebebi nedir?

E.P.D.K (Enerji Piyasası Denetleme Kurumu) ve Çevre ve Orman Bakanlığı'nın, Avrupa Birliği Uyum Kriterleri çerçevesinde aldığı karar ve yönetmelikler gereği Türkiye'de kükürt oranı 10 p.p.m' in üzerinde ürün satışı yasaklanmıştır. Bu sebepten ötürü T.S.E / E.N standartlarına göre Türkiye'de satılan tüm motorin isimli ürünler Eurodiesel standartlarındadır.

10Yakıt sebebiyle arıza yaşadığımda ne yapmalıyım?

Tüketici hakları koruma masalarına (Tüketici Hakları Hakem Heyeti vb.) başvuru yapabileceğiniz gibi, konuyla ilgili dağıtım firması ile de irtibata geçerek sorununuzu paylaşabilirsiniz.